Margaret Burden Memorial Pairs

Standard

The Margaret Burden Memorial Pairs open competition was contested on 30th May by 9 teams.  The disappointing turn-out could have been due to a number of factors, it being a bank holiday weekend with a poor weather forecast perhaps?  Those who did make it, from Troon, Perth and Twecher, had to contest with changeable weather.  The morning was very cool, but, following a sharp downpour the sun did make a very welcome appearance in the afternoon.  Inverleith Park was full of tents for the Taste of Edinburgh Food Festival but they too appeared to suffer from a disappointing turn-out; there was no sign of the long queues of last year.

The morning’s play comprised of 3 leagues of 3 teams each.  The winner of each league and the best second place would go on to contest the main competition with the rest competing for the plate.  Despite their being only 3 rounds in the morning, the leagues were not fully decided until after 2 p.m.  so some players had to wait for their stovies for quite a while.

It was necessary, to avoid play going on too late, to restrict games in the plate to 11 points, and following some keenly fought games Jean and Henry (Perth PC) were victorious against John W (Birds & Bees PC) and Christine (Inverleith PC) in the Plate final.  Jean retained her Plate having won it in 2009 with Frank Malcolm.

The main competition was a round robin.  In third place came John P and Allan (Inverleith PC) with one win, Brian and Therese (Troon PC) were second with 2 wins, but retaining their title were Mags and Monty (Inverleith PC) with impressive dominance throughout the afternoon – winning all of their games.

Many thanks to all who contributed to the day, with special thanks to Chris and Stephen Burden for selling raffle tickets and to Gladys and John Porter for their culinary delights; the stovies were very welcome on this chilly day and wouldn’t have been out of place at the Taste of Edinburgh, indeed it is rumoured that Heston Blumenthal has asked for the recipe!

Over £200 was raised which will be donated to St Columba’s Hospice.

SPA Grand Prix 2 2010

Standard
SPAwhiteback

SPA Grand Prix 2 was hosted by Inverness Petanque Club on Sunday 16th May.

Players representing clubs from Inverness, Fochabers, Perth, Stirling, Inverleith and Troon registered eighteen teams to play in GP2, an increase of three from GP1. The three extra teams, all from Inverness, were the Harvey Smiths, the Fairway Drifters and the Simpolthoms. It is hoped that these three teams will venture east to Fochabers on the 6th of June for GP3.

The format was a six round Snake and, on a sunny Highland morning and most of the players fortified with either a Fairways ‘full Scottish’ or bacon rolls and coffee, play commenced at 10 o’clock. Apart from a couple of sharp showers the weather throughout the day was fine and warm and play continued until 6:30.

As has become a habit at competitions this season, the last game on piste was crucial to the outcome. The Champignons struggling to a fifth win over Just Us and, with superior points difference over I P A, stole second place.

The Pisteols with a full house of six wins retained the GP2 Trophy.

Thanks to Derek for organising the competition, umpires Mags, Colin (“I will do a measure when I‘ve finished the end“ – quite right!), Stephan and Bob – no eagle eyed Byron this time, to Fairways for sustenance and Inverness Petanque Club for their hospitality.

The result of SPA GP2 –

1st – Pisteols Paul B, Lynn J, John Wilson and Robbie S. – 6w + 53

2nd – Champignons John Watson and Mags & Colin M. – 5w + 23

3rd – I P A Derek A, Colin S and Stefan M. – 5w + 16

The other 15 teams were –

4th – Maboules Zandra & Bob B, Dani C and Douglas H. – 4w + 22

5th – Harvey Smiths J & S Smith and G Harvey. – 4w + 21

6th – Cabbage and Ribs Howard & Fiona T, Emma M and Ben B. – 4w + 15

7th – Nord Ecosse Pat & Gordon S and John & Christine M. – 4w + 11

8th – Pretty Vacant Chris S, Richard C and Shirley L. – 3w + 6

9th – Migetiers Susan A and John & Norma C

10th – Bears Gavin H, Mike Wand Alex D.

11th – Anglo Mix Christine T, John P and Mari S.

12th – Pointiers Alice S, Henry H and Ed S.

13th – Acorns John J, Istvan P and Brian W.

14th – Capercaille Jean H, Ian S and Stuart M.

15th – Fairway Drifters D Fraser, E Gardiner and J McCarrick

16th – Sleepy Heads Maureen & Charlie R and Donnie M.

17th – Simpolthoms F Simpson, E Gardiner and J McCarrick

18th -Just Us Eileen M, Mabel D and Margaret M.

Here endeth the second lesson!

Frank Malcolm Memorial

Standard

The Frank Malcolm Memorial Melee was held at the North Inch in Perth on 9th May.

On a most pleasant sunny spring day thirty five players – 13 from Perth, 12 from Inverleith, 7 from the Birds and Bees, and 3 from Troon – came to Perth to pay their respects to one of the ’weel kent faces’ of Scottish Petanque and compete for a unique trophy featuring one of Frank’s boules.

Frank will not only be remembered for the support he gave to both the Perth Club and Scottish Petanque but also for his skilful play, his generosity, his pauky sense of humour and tales of ‘daring do’ in the West Indies. At club nights and at competitions Frank was a walking tuck shop, dispensing drinks and biscuits to all and sundry. His curries were legendary and his rum punch (1 of strong, 2 of sweet, 3 of sour and 4 of weak) was a great ‘pick me up‘! Frank is sadly missed.

The format – a five round doubles Melee – came up with many interesting combinations of teams and results and everyone enjoyed a ‘no pressure’ competition.

The result was as follows –

1st – Brian Ward – 5 wins + 42

2nd – John Porter – 5 wins + 27

3rd – Stuart Malcolm – 5 wins + 24

The players were –

Alice, Douglas, Ed, Eileen, Elsie, Henry, Ian, Jean, Jim, Mabel, Margaret, Sheila and Stuart from Perth.

Alan, Art, Ben, Chantal, Christine T, Colin M, Colin S, Fiona, John P, John W, Mags and Mari from Inverleith.

Byron, Caroline, Christine C, John C, John W and Norma from the Birds and Bees.

Brian, Istvan and Monica from Troon.

Thanks to the above for coming to the Frank Malcolm Memorial. All proceeds from entry fees and raffle are to be donated to Cancer Research,

SPA Grand Prix 1 2010

Standard
SPAwhiteback

SPA Grand Prix 1 was hosted by Inverleith Petanque Club at Inverleith Park in Edinburgh on Sunday 25th April.

Players representing clubs from Inverness, Fochabers, Perth, Stirling, Inverleith and Troon registered fifteen teams to play in GP1, a number that bodes well for GP‘s 2 and 3.

The format was a seven round Snake (six games per team) and, on a rainy Edinburgh morning, play commenced at 10 o’clock. Mixed weather throughout the day made playing conditions interesting and play continued until 7:30.

The last game on piste was crucial to the outcome. with the Pisteols recording a fifth win and, with superior points difference over Pretty Vacant and Champignons, winning GP1.

Thanks to Derek A for organising the competition, Umpire Byron M for keeping an eagle eye on the proceedings, Gladys and John P for their bacon rolls and lunch time meat balls al sugo, Mags M for remembering the chocolate gateau and, last but not least, Inverleith Petanque Club for their hospitality.

The result of SPA GP1 –

1st – Pisteols, Paul Bretenoux, Lynn Jenkins and John Wilson. – 5w + 30

2nd – Pretty Vacant, Chris Stevens, Richard Carter and Shirley Legge. – 5w + 24

3rd – Champignons, John Watson and Mags & Colin Montgomery. – 5w + 20

The other 12 teams were –

4th – Acorn, John Johnston, Istvan Poka and Brian Ward.

5th – Maboules, Zandra & Bob Boyle, Dani Cassini and Douglas Hamilton.

6th – I P A, Derek Adam, Colin Stewart, Stefan Maurage and Byron Milton.

7th – Migetiers, Dave Pattison and John & Norma Cameron.

8th – Bears, Gavin Hilson, Mike Watt and Alex Davie.

9th – Nord Ecosse, Pat & Gordon Scott and Christine Mudd.

10th – Cabbage and Ribs, Howard & Fiona Tipton, Emma Montgomery and Ben Burnhill.

11th – Sleepy Heads, Maureen & Charlie Rennie and Donnie MacIntyre.

12th – Capercaille, Jean Hutcheson, Ian Smith and Stuart Malcolm.

13th – Pointiers, Alice Sheach, Henry Hutcheson and Ed Strachan.

14th – Just Us, Eileen Moonie, Mabel Danraj and Bill Ogilvie.

15th – Anglo Mix, Christine Thomson, John Porter and Marie Snell.

Douglas.

Perth Petanque Fenton Quaich

Standard

The second Club Open Competition of the 2010 Season was the FENTON QUAICH run by the Perth Petanque Club at the North Inch in Perth on 18th April.

On not the most pleasant of spring days – we experienced dull, damp, wet, fair, sun, rain and sleet – well perhaps that is a typical spring day!

Twenty players – 13 from Perth, 2 from the Bees 3 from Inverleith and 2 from Fochabers – were welcomed with bacon rolls and coffee courtesy of Eileen M and Jean H.

Ten teams played a five round snake.

No need to mention the winners at this stage, it was third place that was most keenly fought with four teams registering three wins and after several recounts Ben B and Ian S got the better of Eileen M and Margaret M, Mabel D and Finlay R and Jean and Henry H on points difference.

Two teams were ‘fannied’, you know who you are, and were excused the embarrassment of kissing the Fanny due to the forgetfulness, a senior moment, of the organiser! Just be thankful it wasn’t Uncle Ed S who was running the competition.

So the result was as follows –

1st – Robbie Stronach and John Wilson – 5 wins + 39

2nd – Colin Stewart and Derek Adam – 4 wins + 24

3rd – Ben Burnhill and Ian Smith – 3 wins + 14

The other teams were –

Eileen M and Margaret M, Mabel D and Finlay R, Jean and Henry H, Alice S and Douglas H, Stuart M and Jim D, John W and Christine C and Sheila A and Elsie W.

Thanks to the above for coming to support Perth Petanque and making it a good day of petanque regardless of the weather.

Francis Faber Memorial Pairs

Standard

The Francis Faber Memorial Pairs was held at Inverleith Petanque Club on 11th April.

Last year a fine summer’s day drew fourteen teams, this year an even finer spring day only nine teams turned up. All the usual suspects from Fochabers, Inverleith, Perth and Stirling registered to play for our sadly departed Frenchman Francis Faber’s Trophy.

Three leagues of three were played before lunch and in the afternoon a league of four for the Trophy and similar for the Plate. But there were nine teams you say – shimples klick – ‘One of teams not making top four from morning’s leagues not do plates!’

Regardless of the good weather we were warned that Francis always rained, or words to that effect, on his parade, well Francis, where were you on Sunday? Have you turned over a new leaf!

The Trophy produced keenly fought games and was won by John W and Robbie S with two wins and a better points difference than Emma M and Colin S with Jean and Henry H coming third.

Mags and Monty M were unbeatable in the afternoon to win the Plate.

The Francis Faber Trophy

Winners – John Wilson and Robbie Stronach – Fochabers.

Runners up – Emma Montgomery and Colin Stewart – Inverleith.

Third – Jean and Henry Hutcheson – Perth.

The Francis Faber Plate

Winners – Mags and Monty Montgomery – Inverleith.

Runners up – John Watson – Bees and Douglas Hamilton – Perth.

A fine day out and yet again excellent stovies at lunch time, but where was the gateau, courtesy of John P and his lady wife, was enjoyed by all.

SPA North v South

Standard
SPAwhiteback

The first SPA Competition of the 2010 Season is the NORTH v the SOUTH hosted by Perth Petanque Club at the North Inch in Perth on 28th March.

“A CLOSE AFFAIR”

With fingers crossed for good weather and remembering to put forward our clocks the SPA hoped for a reasonable turnout to the start of Season 2010.

We were not disappointed, the sun was shining and fifty five players, yes 55, were at the piste by 10:15 – 18 from Inverness, 8 from Fochabers, 13 from Perth, 8 from Inverleith,

4 from the Bees, and 4 from Troon.

What a wonderful turnout!

Battle commenced at 10:30, triples with nine teams per side playing four rounds.

Lunch was taken after two rounds with the North leading by 10 games to 8.

South changed gear in round 3 to take the lead 14 – 13 and on to round 4.

With one game left on the piste North had retaken the lead by 1 game, could South force a draw? With the score at 12 – 11 to South North conjured up 2 points to win the game and the match.

So the end result was – NORTH 19 – SOUTH 17

Thanks to Jim R, Fraser, Gavin T, John, Harvey, Stuart, Pat, Christine M, Moira, Duncan, Jim McC, Ernie, Gordon H, Gordon S, Bob, Christine R, Christine T and Christine S from Inverness and Gavin H, Gavin S (Bees), Alex, Lynn, Robbie, John, Shirley, Chris, and Richard from Fochabers who represented the North and Stuart, Lindsey, Mark, Elsie, Jean, Henry, Eileen, Mabel, Ian, Alice, Margaret, Douglas, and Sheila from Perth, Mags, Colin, Mari, Christine, Andy, Art, Dani, and Finlay from Inverleith, John, Christine and Caroline from the Bees and Donnie, Brian, Istvan and Malcolm from Troon who represented the South.

Douglas.

Scottish Masters 2009

Standard
SPAwhiteback

The SPA Scottish Masters 2009 was hosted by Inverness Petanque Club at Fairways Golf Club in Inverness on Saturday 5th and Sunday 6th of September.  The twelve teams that qualified for the Masters 2009 were, in alphabetical order –

Barons – Robin Gardiner, Donnie MacIntyre, Brian Ward.

Bears – Gavin Hilson, Mike Watt, Alex Davie.

Birds and Bees – Byron Milton, Bob Boyle, Istvan Poka.

Cabbage and Ribs – Fiona and Howard Tipton, Emma Montgomery, Ben Burnhill.

Champignons – John Watson, Mags and Colin Montgomery.

Hillbillies – Jean Hutcheson, Stuart Malcolm, Steve Wallace.

I PA – Derek Adam, Stephane Maurage, Colin Stewart.

Just Us – Margaret Mauchline, Mabel Danraj, Eileen Moonie.

Maboule – Dani Cassini, Zandra Boyle, Douglas Hamilton.

Midge tiers – Susan Allen, John and Norma Cameron.

Nord Ecosse – Gordon and Pat Scott, John and Christine Mudd.

Pisteols – Robbie Stronach, Lynn Jenkins, John Wilson.

With the horrendous weather that hit the north and east of Scotland, especially the Moray coast over Wednesday and Thursday teams arriving in Inverness on Friday evening had no idea what to expect with regard to the condition of the Fairways pistes. However hard work by Gordon and members of Inverness Petanque Club ensured that the pistes would be playable for Saturday morning.

The Masters, a round robin of eleven rounds, started promptly at 9:30 on Saturday under grey, blustery and showery skies but the weather improved as the day wore on.

Saturday evening, at the end of six rounds, the Pisteol were out in front with six wins followed by five teams – Barons, IPA, Maboule, Nord Ecosse and Hillbillies – each with four wins. The remaining six teams could only muster ten wins between them.

Sunday morning and the Pisteols met their bogey team – the Ladies of Just Us – and after a sleepless night, according to Robbie, worrying about it duly lost! By lunch time with nine rounds played, three teams – Pisteols, IPA and Maboule – were out in front on seven wins followed by Barons, Nord Ecosse and Bears on six, five and four wins respectfully.

At the end of play and eleven rounds the Pisteols prevailed with nine wins followed by Maboule on eight wins and IPA and Barons with seven wins each.

SPA Masters 2009 Final Standings

1st – Pisteols – Robbie Stronach, Lynn Jenkins, John Wilson.

2nd – Maboule – Dani Cassini, Zandra Boyle, Douglas Hamilton.

3rd – I PA – Derek Adam, Stephane Maurage, Colin Stewart.

4th – Barons – Robin Gardiner, Donnie MacIntyre, Brian Ward.

5th – Nord Ecosse – Gordon and Pat Scott, John and Christine Mudd.

6th – Bears – Gavin Hilson, Mike Watt, Alex Davie.

7th – Champignons – John Watson, Mags and Colin Montgomery.

8th – Cabbage and Ribs – Fiona and Howard Tipton, Emma Montgomery, Ben Burnhill.

The top four teams will represent Scotland at the 2010 Celtic Challenge in Wales and the above eight at the Home Nations 2010 in Inverness.

Full results – wins, points difference, etc., will be posted on the web in due course.

Thanks to Derek for organising and running a smooth competition, to Gordon and his crew and Fairways for their hard work and hospitality.

Douglas.

Waverley Vintners Pairs

Standard

The Waverly Vintners Pairs was held on Perth Petanque Club’s piste at the North Inch Perth on a not unpleasant late summer’s day.

Ten eager Perth club members had turned up by 9.30 and were hopeful that some visitors would roll up before 10 o’clock. But nary a one – not even that grand supporter of club events Mr Twechar John.

The Waverly Vintners was originally a closed competition – Perth Petanque club’s doubles trophy – so back to the past for the WV 2009!

So with five teams, a leisurely four game round robin was enjoyed by the Perth club members and the outcome went to the last round with Steve and Douglas getting the better of Alice and Ed.

The Waverly Vintners Trophy 2009

Winners – Steve Wallace and Douglas Hamilton.

Runners up – Eileen Moonie and Pat Menmuir.

Third – Alice Sheach and Ed Strachan.

Fourth – Finlay Ross and Mabel – she of the Lorne Sausage Butties – Danraj.

Fifth – Jean and Henry Hutcheson.

Douglas.

Francis Faber Memorial Pairs

Standard

The Francis Faber Memorial Pairs was held at Inverleith Petanque Club.

A fine summer’s day drew fourteen teams, made up of players from the clubs of Inverleith, Fochabers, Perth and Stirling to register for our ‘favourite’ sadly departed Frenchman Francis Faber to play for his Trophy. And where were the Troonies this time? Doing battle on behalf of Scotland in the European Cup for Clubs in Monte Carlo, a report on their exploits will be posted on their return.

Two leagues of four and two of three (why not one of six?) were played before lunch and in the afternoon a “Swiss” for the top eight teams for the Trophy and two leagues of three, the winners to play off for the Plate.

We were warned by Monty that regardless of the good weather Francis always ‘rained (not the word Monty used!) on his parade’ and sure enough midway through the morning a ten minute deluge, what a bladder for a small Frenchman!

The Trophy produced keenly fought games and was won by the dynamic duo of Wilson and Stronach after defeating first Mabel Danraj and Finlay Ross then Derek Adam and Stephane Maurage and in the final round Judy Collier and Zandra Boyle, winners against Jean and Henry Hutcheson and Ben ‘poker face’ Burnhill and Colin Stewart (13-0 a little bird told us – kiss the Lady boys!).

Mags and Monty Montgomery got the better of Alice Sheach and Douglas Hamilton to win the Plate.

The Francis Faber Trophy

Winners – John Wilson and Robbie Stronach – Fochabers.

Runners Up – Judy Collier and Zandra Boyle – Birds and Bees.

Third – Jean and Henry Hutcheson – Perth.

The Francis Faber Plate

Winners – Mags and Monty Montgomery – Inverleith.

Runners Up – Alice Sheach and Douglas Hamilton – Perth.

A good day out and yet again excellent ’scoff’ at lunch time, courtesy of John P and his lady wife, was enjoyed by all.

Douglas.

This site uses cookies more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" then we assume you are happy with this.

Close