Perth Petanque Finlay Morrison Memorial

Standard

The Finlay Morrison Memorial Pairs was held at the North Inch in Perth on 4th July.

On a most unpleasant morning, raining cats and dogs and an almost flooded piste, 5 teams from Perth – I don’t blame others from the provinces for not turning up – paddled their way to the sanctuary of the clubhouse for croissants and coffee. After some debate – “och, lets ging hame” was the cry – we decided to pit our skills(!) against the elements which had somewhat abated to a drizzle.

Drizzle, rain, cloud, sun – yes sun! – thunder and lightning, hail, downpour and dogs we had it all but the 5 teams played 4 games each resulting in Stuart M winning the Trophy for the second year running.

The teams were Stuart M and Douglas H – 4 wins; Margaret M and Mabel D – 2 wins; Eileen M and Pat M – 2 wins; Alice S and Frazer S and Jean and Henry H – 1 win each.

Regardless of the fickle weather we didn’t get too wet and were home by 3:30!

Douglas.

Birds & Bees Pairs

Standard

A Pairs competition was hosted by the Birds and Bees Petanque Club at the Birds and Bees in Causewayhead, Stirling on 13th June.

On a pleasant calm, sunny and warm early summer Sunday morning 5 teams, rolled up bright and early to the Birds and Bees.

The teams were – Zandra and Bob B and Jim and Margaret W, from the Birds and Bees, Jean and Henry H, Alice S and Douglas H, and Eileen M and Pat M from Perth, and that’s your lot!

So the 5 teams played 4 games each and ended up with Zandra and Bob B with 3 wins and more points than Alice S and Douglas H with 3 wins and less points winning the day and two bottles of wine each.

As there was such a small turnout everyone received a bottle of wine which was most generous of the Birds and Bees Club as the entry fee was £3:00 per person and the wine was £4:50 a bottle!

So, a good friendly open competition, immaculately run by Bob, was enjoyed by all.

SPA Grand Prix 3 2010

Standard

SPA Grand Prix 3 was hosted by Fochabers Petanque Club on Sunday 6th June.

Players representing clubs from Inverness, Fochabers, Perth, Stirling, Inverleith and Troon registered thirteen teams to play in GP3. Maybe the forecasted weather kept some of the other teams away for the final round of the GP Series.

The format was a seven round Snake and, with fortification from Gavin’s supply of Tea and Coffee along with a delicate display of biscuits, the teams awaited the decision of the umpire as to whether the piste was playable. After much deliberation and, with the rain looking as if it might clear, the go-ahead was given and the teams splashed onto the piste.

Some big team names seem to falter in this final round which led to some new team names appearing in the top 3. Once more one of the last games on the piste was crucial with Capercaillie overcoming Cabbage and Ribs to snatch 2nd place with four wins. In third place was Nord Ecosse of Inverness also with four wins.

However it was the Midgetirs from Stirling with 5 wins who triumphed in Grand Prix 3.

Thanks to Derek for organising the competition and keeping the league table up to date to ensure the teams knew what was required to qualify. Also thanks to Byron for umpiring the event. Finally, thanks to the Fochabers club for their hospitality and for hosting the final round of the Grand Prix Series.

The result of SPA GP3 –

1st – Midgetirs – Susan A and John & Norma C. – 5w +12

2nd – Capercaille – Jean H, Ian, S & Stuart M – 4w +19

3rd – I P A – Derek A, Colin S and Stefan M. – 4w +17

Grand Prix Series Result

The top 3 teams for the Grand Prix Series are as follows

1st – Pisteols – Paul B, Lynn J, John Wilson and Robbie S. – 13w +82

2nd – I P A – Derek A, Colin S and Stefan M. – 13w +35

3rd – Nord Ecosse – Gordon S, John & Chris M – 11w +30

The twelve teams who qualified (in alphabetical order) are as follows:

Acorns – John J, Istvan P and Brian W.

Bears – Gavin H, Mike Wand Alex D.

Cabbage and Ribs – Howard & Fiona T, Emma M and Ben B.

Capercaillie – Jean H, Ian S and Stuart M.

Champignons – John Watson and Mags & Colin M.

I P A – Derek A, Colin S and Stefan M.

Maboules – Zandra & Bob B, Dani C and Douglas H.

Midgetirs – Susan A and John & Norma C

Nord Ecosse – Pat & Gordon S and John & Christine M.

Pisteols – Paul B, Lynn J, John Wilson and Robbie S.

Pointiers – Alice S, Henry H and Ed S.

Pretty Vacant – Chris S, Richard C and Shirley L

Margaret Burden Memorial Pairs

Standard

The Margaret Burden Memorial Pairs open competition was contested on 30th May by 9 teams.  The disappointing turn-out could have been due to a number of factors, it being a bank holiday weekend with a poor weather forecast perhaps?  Those who did make it, from Troon, Perth and Twecher, had to contest with changeable weather.  The morning was very cool, but, following a sharp downpour the sun did make a very welcome appearance in the afternoon.  Inverleith Park was full of tents for the Taste of Edinburgh Food Festival but they too appeared to suffer from a disappointing turn-out; there was no sign of the long queues of last year.

The morning’s play comprised of 3 leagues of 3 teams each.  The winner of each league and the best second place would go on to contest the main competition with the rest competing for the plate.  Despite their being only 3 rounds in the morning, the leagues were not fully decided until after 2 p.m.  so some players had to wait for their stovies for quite a while.

It was necessary, to avoid play going on too late, to restrict games in the plate to 11 points, and following some keenly fought games Jean and Henry (Perth PC) were victorious against John W (Birds & Bees PC) and Christine (Inverleith PC) in the Plate final.  Jean retained her Plate having won it in 2009 with Frank Malcolm.

The main competition was a round robin.  In third place came John P and Allan (Inverleith PC) with one win, Brian and Therese (Troon PC) were second with 2 wins, but retaining their title were Mags and Monty (Inverleith PC) with impressive dominance throughout the afternoon – winning all of their games.

Many thanks to all who contributed to the day, with special thanks to Chris and Stephen Burden for selling raffle tickets and to Gladys and John Porter for their culinary delights; the stovies were very welcome on this chilly day and wouldn’t have been out of place at the Taste of Edinburgh, indeed it is rumoured that Heston Blumenthal has asked for the recipe!

Over £200 was raised which will be donated to St Columba’s Hospice.

SPA Grand Prix 2 2010

Standard

SPA Grand Prix 2 was hosted by Inverness Petanque Club on Sunday 16th May.

Players representing clubs from Inverness, Fochabers, Perth, Stirling, Inverleith and Troon registered eighteen teams to play in GP2, an increase of three from GP1. The three extra teams, all from Inverness, were the Harvey Smiths, the Fairway Drifters and the Simpolthoms. It is hoped that these three teams will venture east to Fochabers on the 6th of June for GP3.

The format was a six round Snake and, on a sunny Highland morning and most of the players fortified with either a Fairways ‘full Scottish’ or bacon rolls and coffee, play commenced at 10 o’clock. Apart from a couple of sharp showers the weather throughout the day was fine and warm and play continued until 6:30.

As has become a habit at competitions this season, the last game on piste was crucial to the outcome. The Champignons struggling to a fifth win over Just Us and, with superior points difference over I P A, stole second place.

The Pisteols with a full house of six wins retained the GP2 Trophy.

Thanks to Derek for organising the competition, umpires Mags, Colin (“I will do a measure when I‘ve finished the end“ – quite right!), Stephan and Bob – no eagle eyed Byron this time, to Fairways for sustenance and Inverness Petanque Club for their hospitality.

The result of SPA GP2 –

1st – Pisteols Paul B, Lynn J, John Wilson and Robbie S. – 6w + 53

2nd – Champignons John Watson and Mags & Colin M. – 5w + 23

3rd – I P A Derek A, Colin S and Stefan M. – 5w + 16

The other 15 teams were –

4th – Maboules Zandra & Bob B, Dani C and Douglas H. – 4w + 22

5th – Harvey Smiths J & S Smith and G Harvey. – 4w + 21

6th – Cabbage and Ribs Howard & Fiona T, Emma M and Ben B. – 4w + 15

7th – Nord Ecosse Pat & Gordon S and John & Christine M. – 4w + 11

8th – Pretty Vacant Chris S, Richard C and Shirley L. – 3w + 6

9th – Migetiers Susan A and John & Norma C

10th – Bears Gavin H, Mike Wand Alex D.

11th – Anglo Mix Christine T, John P and Mari S.

12th – Pointiers Alice S, Henry H and Ed S.

13th – Acorns John J, Istvan P and Brian W.

14th – Capercaille Jean H, Ian S and Stuart M.

15th – Fairway Drifters D Fraser, E Gardiner and J McCarrick

16th – Sleepy Heads Maureen & Charlie R and Donnie M.

17th – Simpolthoms F Simpson, E Gardiner and J McCarrick

18th -Just Us Eileen M, Mabel D and Margaret M.

Here endeth the second lesson!

Frank Malcolm Memorial

Standard

The Frank Malcolm Memorial Melee was held at the North Inch in Perth on 9th May.

On a most pleasant sunny spring day thirty five players – 13 from Perth, 12 from Inverleith, 7 from the Birds and Bees, and 3 from Troon – came to Perth to pay their respects to one of the ’weel kent faces’ of Scottish Petanque and compete for a unique trophy featuring one of Frank’s boules.

Frank will not only be remembered for the support he gave to both the Perth Club and Scottish Petanque but also for his skilful play, his generosity, his pauky sense of humour and tales of ‘daring do’ in the West Indies. At club nights and at competitions Frank was a walking tuck shop, dispensing drinks and biscuits to all and sundry. His curries were legendary and his rum punch (1 of strong, 2 of sweet, 3 of sour and 4 of weak) was a great ‘pick me up‘! Frank is sadly missed.

The format – a five round doubles Melee – came up with many interesting combinations of teams and results and everyone enjoyed a ‘no pressure’ competition.

The result was as follows –

1st – Brian Ward – 5 wins + 42

2nd – John Porter – 5 wins + 27

3rd – Stuart Malcolm – 5 wins + 24

The players were –

Alice, Douglas, Ed, Eileen, Elsie, Henry, Ian, Jean, Jim, Mabel, Margaret, Sheila and Stuart from Perth.

Alan, Art, Ben, Chantal, Christine T, Colin M, Colin S, Fiona, John P, John W, Mags and Mari from Inverleith.

Byron, Caroline, Christine C, John C, John W and Norma from the Birds and Bees.

Brian, Istvan and Monica from Troon.

Thanks to the above for coming to the Frank Malcolm Memorial. All proceeds from entry fees and raffle are to be donated to Cancer Research,

SPA Grand Prix 1 2010

Standard

SPA Grand Prix 1 was hosted by Inverleith Petanque Club at Inverleith Park in Edinburgh on Sunday 25th April.

Players representing clubs from Inverness, Fochabers, Perth, Stirling, Inverleith and Troon registered fifteen teams to play in GP1, a number that bodes well for GP‘s 2 and 3.

The format was a seven round Snake (six games per team) and, on a rainy Edinburgh morning, play commenced at 10 o’clock. Mixed weather throughout the day made playing conditions interesting and play continued until 7:30.

The last game on piste was crucial to the outcome. with the Pisteols recording a fifth win and, with superior points difference over Pretty Vacant and Champignons, winning GP1.

Thanks to Derek A for organising the competition, Umpire Byron M for keeping an eagle eye on the proceedings, Gladys and John P for their bacon rolls and lunch time meat balls al sugo, Mags M for remembering the chocolate gateau and, last but not least, Inverleith Petanque Club for their hospitality.

The result of SPA GP1 –

1st – Pisteols, Paul Bretenoux, Lynn Jenkins and John Wilson. – 5w + 30

2nd – Pretty Vacant, Chris Stevens, Richard Carter and Shirley Legge. – 5w + 24

3rd – Champignons, John Watson and Mags & Colin Montgomery. – 5w + 20

The other 12 teams were –

4th – Acorn, John Johnston, Istvan Poka and Brian Ward.

5th – Maboules, Zandra & Bob Boyle, Dani Cassini and Douglas Hamilton.

6th – I P A, Derek Adam, Colin Stewart, Stefan Maurage and Byron Milton.

7th – Migetiers, Dave Pattison and John & Norma Cameron.

8th – Bears, Gavin Hilson, Mike Watt and Alex Davie.

9th – Nord Ecosse, Pat & Gordon Scott and Christine Mudd.

10th – Cabbage and Ribs, Howard & Fiona Tipton, Emma Montgomery and Ben Burnhill.

11th – Sleepy Heads, Maureen & Charlie Rennie and Donnie MacIntyre.

12th – Capercaille, Jean Hutcheson, Ian Smith and Stuart Malcolm.

13th – Pointiers, Alice Sheach, Henry Hutcheson and Ed Strachan.

14th – Just Us, Eileen Moonie, Mabel Danraj and Bill Ogilvie.

15th – Anglo Mix, Christine Thomson, John Porter and Marie Snell.

Douglas.

Perth Petanque Fenton Quaich

Standard

The second Club Open Competition of the 2010 Season was the FENTON QUAICH run by the Perth Petanque Club at the North Inch in Perth on 18th April.

On not the most pleasant of spring days – we experienced dull, damp, wet, fair, sun, rain and sleet – well perhaps that is a typical spring day!

Twenty players – 13 from Perth, 2 from the Bees 3 from Inverleith and 2 from Fochabers – were welcomed with bacon rolls and coffee courtesy of Eileen M and Jean H.

Ten teams played a five round snake.

No need to mention the winners at this stage, it was third place that was most keenly fought with four teams registering three wins and after several recounts Ben B and Ian S got the better of Eileen M and Margaret M, Mabel D and Finlay R and Jean and Henry H on points difference.

Two teams were ‘fannied’, you know who you are, and were excused the embarrassment of kissing the Fanny due to the forgetfulness, a senior moment, of the organiser! Just be thankful it wasn’t Uncle Ed S who was running the competition.

So the result was as follows –

1st – Robbie Stronach and John Wilson – 5 wins + 39

2nd – Colin Stewart and Derek Adam – 4 wins + 24

3rd – Ben Burnhill and Ian Smith – 3 wins + 14

The other teams were –

Eileen M and Margaret M, Mabel D and Finlay R, Jean and Henry H, Alice S and Douglas H, Stuart M and Jim D, John W and Christine C and Sheila A and Elsie W.

Thanks to the above for coming to support Perth Petanque and making it a good day of petanque regardless of the weather.

Francis Faber Memorial Pairs

Standard

The Francis Faber Memorial Pairs was held at Inverleith Petanque Club on 11th April.

Last year a fine summer’s day drew fourteen teams, this year an even finer spring day only nine teams turned up. All the usual suspects from Fochabers, Inverleith, Perth and Stirling registered to play for our sadly departed Frenchman Francis Faber’s Trophy.

Three leagues of three were played before lunch and in the afternoon a league of four for the Trophy and similar for the Plate. But there were nine teams you say – shimples klick – ‘One of teams not making top four from morning’s leagues not do plates!’

Regardless of the good weather we were warned that Francis always rained, or words to that effect, on his parade, well Francis, where were you on Sunday? Have you turned over a new leaf!

The Trophy produced keenly fought games and was won by John W and Robbie S with two wins and a better points difference than Emma M and Colin S with Jean and Henry H coming third.

Mags and Monty M were unbeatable in the afternoon to win the Plate.

The Francis Faber Trophy

Winners – John Wilson and Robbie Stronach – Fochabers.

Runners up – Emma Montgomery and Colin Stewart – Inverleith.

Third – Jean and Henry Hutcheson – Perth.

The Francis Faber Plate

Winners – Mags and Monty Montgomery – Inverleith.

Runners up – John Watson – Bees and Douglas Hamilton – Perth.

A fine day out and yet again excellent stovies at lunch time, but where was the gateau, courtesy of John P and his lady wife, was enjoyed by all.

SPA North v South

Standard

The first SPA Competition of the 2010 Season is the NORTH v the SOUTH hosted by Perth Petanque Club at the North Inch in Perth on 28th March.

“A CLOSE AFFAIR”

With fingers crossed for good weather and remembering to put forward our clocks the SPA hoped for a reasonable turnout to the start of Season 2010.

We were not disappointed, the sun was shining and fifty five players, yes 55, were at the piste by 10:15 – 18 from Inverness, 8 from Fochabers, 13 from Perth, 8 from Inverleith,

4 from the Bees, and 4 from Troon.

What a wonderful turnout!

Battle commenced at 10:30, triples with nine teams per side playing four rounds.

Lunch was taken after two rounds with the North leading by 10 games to 8.

South changed gear in round 3 to take the lead 14 – 13 and on to round 4.

With one game left on the piste North had retaken the lead by 1 game, could South force a draw? With the score at 12 – 11 to South North conjured up 2 points to win the game and the match.

So the end result was – NORTH 19 – SOUTH 17

Thanks to Jim R, Fraser, Gavin T, John, Harvey, Stuart, Pat, Christine M, Moira, Duncan, Jim McC, Ernie, Gordon H, Gordon S, Bob, Christine R, Christine T and Christine S from Inverness and Gavin H, Gavin S (Bees), Alex, Lynn, Robbie, John, Shirley, Chris, and Richard from Fochabers who represented the North and Stuart, Lindsey, Mark, Elsie, Jean, Henry, Eileen, Mabel, Ian, Alice, Margaret, Douglas, and Sheila from Perth, Mags, Colin, Mari, Christine, Andy, Art, Dani, and Finlay from Inverleith, John, Christine and Caroline from the Bees and Donnie, Brian, Istvan and Malcolm from Troon who represented the South.

Douglas.

This site uses cookies more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" then we assume you are happy with this.

Close